مقالات

اسپرینکلرهای اتوماتیک آریا کوپلینگ

اسپرینکلرهای اتوماتیک آریا کوپلینگ

با گسترش صنعت، ایمنی در محیط کار و زندگی اهمیت بسیاری پیدا کرد. خبر خوب اینکه بشر به موازات پیشرفت تکنولوژی و صنعت، راه‌های موثرتر، کم هزینه‌تر و دقیق‌تری برای حفظ و تضمین ایمنی در خانه و محل کار ابداع نمود.

محصول جدید آریا کوپلینگ؛ اسپرینکلرهای اتوماتیک حافظ جان و دارایی شما در مقابل آتش سوزی

با گسترش صنعت، ایمنی در محیط کار و زندگی اهمیت بسیاری پیدا کرد. خبر خوب اینکه بشر به موازات پیشرفت تکنولوژی و صنعت، راه‌های موثرتر، کم هزینه‌تر و دقیق‌تری برای حفظ و تضمین ایمنی در خانه و محل کار ابداع نمود.

 

اسپرینکلرهای اتوماتیک آریا کوپلینگ

معرفی اسپرینکلر:

یکی از تجهیزات پیشرو در زمینه ایمنی در برابر حریق، بارنده‌ها یا اسپرینکلرها هستند. آنها ابزارهایی مکانیکی و اتوماتیک برای کنترل آتش هستند. هم اکنون هر ساله بیش از 40 میلیون اسپرینکلر در جهان تولید و نصب می‌شود. این مطلب به بررسی و معرفی اسپرینکلرها می‌پردازد. آنها قهرمانان جدید خط مقدم مبارزه با آتش سوزی هستند.

اسپرینکلر یا بارنده، مهم‌ترین قسمت سیستم اطفای حریق برپایه اسپرینکلر است. اندازه کوچکی دارد اما کار بسیار مهمی انجام می‌دهد. نجات جان و مال انسانها. تامین ایمنی برای خانه‌ها و کسب و کار مردم. اسپرینکلرها از جنس برنج هستند. مهم‌ترین جزء اسپرینکلر قسمت حساس به دما و مایع درون آن است. این قسمت در زمان‌بندی صحیح فعال شدن اسپرینکلر نقش اساسی دارد.

 

چرا از اسپرینکلر استفاده کنیم؟

مهم‌ترین هدف اسپرینکلرها، کنترل یا خاموش کردن حریق در ساختمان‌ها و بناهای مختلف است. اسپرینکلرها 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته آماده به کار هستند. اسپرینکلرها هنگام حریق، بصورت اتوماتیک فعال می‌شوند. آنها وابسته به برق یا عوامل انسانی نیستند.

سیستم لوله کشی اسپرینکلر حدود 75 تا 250 لیتر بر دقیقه آب نیاز دارد. این درحالی است که سیستم‌های اطفای حریق سنتی به حدود 900 لیتر بر دقیقه آب نیاز دارند. همچنین سیستم اطفای حریق برپایه اسپرینکلر، کمتر از 1 تا 5 دقیقه از شروع آتش، فعال شده و آن را کنترل می‌کند. درصورت گسترش سریع آتش، بقیه اسپرینکلرها هم به تدریج فعال شده و خیلی سریع ‌آتش را خاموش یا کنترل می‌کنند.

اما در سیستم سنتی، یا باید آژیر خطر به صدا در بیاید و یا فردی باید آتش را رویت کند و به آتش نشانی زنگ بزند. این فرآیند تا نصب لوله‌ها و شروع پاشیدن آب، حدود 15 الی 20 دقیقه طول می‌کشد. البته اگر کامیون‌ها و پرسنل زحمتکش آتش نشانی در شلوغی خیابان گیر نکنند. در غیر اینصورت آتش نیز گسترش یافته و خاموش کردن آن هم تلاش بیشتر و حجم آب زیادتری می‌طلبد.

 

چرا اسپرینکلرهای آریا کوپلینگ

آریا کوپلینگ اسپرینکلرها را از بهترین مواد اولیه می‌سازد. این محصول مطابق با استانداردهای روز دنیا در آریا کوپلینگ تولید می‌گردد. کارخانه آریا کوپلینگ به خط تولید پیشرفته، پرسنل مجرب و حرفه‌ای و آزمایشگاه کنترل کیفیت مجهز است. روش آریا کوپلینگ در کنترل کیفیت محصولات، برپایه نمونه گیری نیست؛ بلکه تک تک محصولات توسط پرسنل کنترل کیفیت بررسی و تایید می‌شوند.

 

اسپرینکلرهای اتوماتیک آریا کوپلینگ

انواع اسپرینکلرهای تولیدی آریا کوپلینگ

آریا کوپلینگ اسپرینکلرها را در 4 پوشش اصلی ارائه می‌دهد. پلی استر سفید، پلی استر مشکی، آبکاری کروم (نقره‌ای) و آبکاری طلایی. همچنین آریا کوپلینگ بصورت سفارشی، انواع اسپرینکلر را تولید می‌کند.

 

اسپرینکلرهای آریا کوپلینگ را از نظر حساسیت و نوع پاشش آب می‌توان دسته بندی کرد:

 

طبقه بندی از نظر نوع پاشیدن آب

اسپرینکلر پایین‌زن: اسپرینکلرهای پایین‌زن هم همانند بالازن‌ها بصورت عمودی نصب می‌شوند. اما جزء پخش کننده آب آن در قسمت پایین قرار می‌گیرد. در منازل مسکونی اغلب از این نوع اسپرینکلر استفاده می‌شود. این اسپرینکلر در سقف ساختمان نصب می‌شود.

اسپرینکلر بالازن: این نوع اسپرینکلر بصورت عمودی نصب می‌شود. پخش کننده آب (دفلکتور) اسپرینکلر بصورت چتری بوده و در قسمت فوقانی قرار می‌گیرد. این نوع اسپرینکلر معمولا در بناهای با سقف بلند و مناطق بسیار سرد با خطر یخبندان یا انسداد نصب می‌شود.

اسپرینکلر دیواری: این نوع اسپرینکلرها بصورت افقی و در دیوارهای جانبی ساختمان نصب می‌شوند. برخی از معماران و متخصصان دکوراسیون داخلی نصب اسپرینکلر در سقف بنا را به دلیل ملاحضات زیبایی شناختی نمی‌پسندند. در این موارد جایگزین مناسب استفاده از اسپرینکلر دیواری است.

 

طبقه بندی از نظر حساسیت

واکنش سریع: اسپرینکلرهای واکنش سریع هنگام وقوع حریق، در زمان کمتری فعال می‌شوند. قطر حباب شیشه‌ای مورد استفاده در این نوع اسپرینکلر 3 میلی متر است. در منازل مسکونی و محل تجمع مردم، از نوع اسپرینکلرهای واکنش سریع استفاده می‌گردد.

واکنش استاندارد: این اسپرینکلرها در مقایسه با اسپرینکلرهای واکنش سریع سرعت عملکرد پایین‌تری دارند. قطر حباب شیشه‌ای مورد استفاده در آنها 5 میلی متر است. در هنگام وقوع حریق، فعال شدن اسپرینکلرهای واکنش استاندارد کمی بیشتر از واکنش سریع طول می‌کشد.

برای اطلاعات بیشتر همین حالا تماس بگیرید

 

اسپرینکلر آریا کوپلینگ از چه اجزایی تشکیل شده است

اسپرینکلرهای آریا کوپلینگ در عین سادگی، محصولی با فناوری بالا و پیچیده هستند.

 

اجزای اسپرینکلر عبارتند از:

  • بخش رزوه شده که به مادگی لوله آب متصل می‌شود
  • واشر آب بندی
  • درپوش که بر روی واشر آب بندی سوار می‌شود
  • حباب شیشه‌ای که مهم‌ترین بخش اسپرینکلر است
  • منحرف کننده جریان (دفلکتور) که وظیفه پخش مناسب آب بر روی حریق را دارد
  • پیچ تثبیت حباب شیشه‌ای برای فیکس کردن حباب شیشه‌ای در داخل سرپوش
  • گارد اسپرینکلر: جهت محافظت حباب شیشه‌ای از ضربه‌های احتمالی

 

اسپرینکلرهای آریا کوپلینگ چگونه کار می‌کنند

با شروع آتش‌سوزی دمای محل بالا می‌رود. شعله‌های آتش و جریان حرارتی به سمت بالا (محل نصب اسپرینکلرها) صعود می‌کنند. با بالا رفتن دما در نزدیکی اسپرینکلر، مایع درون حباب شیشه‌ای حجیم می‌شود و در نهایت می‌شکند. بدین ترتیب، آب بوسیله اسپرینکلر بر روی حریق اسپری می‌شود.

در ادامه نزدیک‌ترین اسپرینکلر به محل شروع حریق، فعال شده و مجرای آب آزاد می‌شود. در این حالت با گسترش آتش، اسپرینکلرها به تدریج فعال شده و حداقل از گسترش آتش جلوگیری می‌کنند. بدین ترتیب تا رسیدن آتش نشانها آتش کاملا کنترل خواهد شد. آب پاشی تا اتمام آب مخزن ذخیره ادامه پیدا می‌کند.

این سازوکار هوشمندانه باعث می‌شود که هر اسپرینکلر در مواجهه با آتش به طور مجزا عمل کند. فایده این ویژگی این است که اگر در گوشه‌ای از یک ساختمان آتش‌سوزی اتفاق افتاد، فقط اسپرینکلرهای نزدیک به همان نقطه فعال می‌شوند. هم آب کمتری برای مهار آتش مصرف می‌شود و هم فشار آب بیشتر خواهد بود؛ چون همه اسپرینکلرها فعال نشده‌اند. بعد از اتمام آتش‌سوزی نیز نیازی نیست همه اسپرینکلرها را تعویض کنیم.

جالب است که اسپرینکلرها با دود فعال نمی‌شوند. بعد از اتمام آتش سوزی فقط اسپرینکلرهایی که فعال شدند، تعویض می‌شوند. تا دوباره سیستم اطفای حریق به کار بیفتد.

 

اسپرینکلرهای اتوماتیک آریا کوپلینگ

لوازم جانبی اسپرینکلرهای آریا کوپلینگ

اسپرینکلرهای سقفی و دیواری باید بوسیله قابهای مخصوص در سقف یا دیوار جانمایی و نصب شوند. کاربرد این قاب از دید ایمنی و زیبایی شناسی مهم است. آیین نامه می‌گوید وجود هرگونه شیار بین اسپرینکلر و گچکاری یا نمای سقف، باعث انحراف جریان حرارتی هنگام حریق شده و عملکرد صحیح اسپرینکلر را مختل می‌کند.

قابهای اسپرینکلر طراحی شده در کارخانه آریاکوپلینگ از جنس فولاد کششی مقاوم هستند. آریا کوپلینگ قابهای اسپرینکلر را در طرح‌ها و رنگ‌های اصلی و سفارشی تولید می‌کند.

معماران و طراحان دکوراسیون داخلی از هر مانعی که خلاقیت و آزادی آنها را در انتخاب المان‌های زیبایی شناسی محدود کند، متنفرند. شاید استفاده از اسپرینکلرها در سقف منازل مسکونی هم یکی از همین عوامل محدود کننده باشد. استفاده از قاب اسپرینکلر مرهمی بر آلام معماران و دکوراسیون کاران داخلی خواهد بود.

 

آچار مخصوص قاب اسپرینکلر

قبل از نصب اسپرینکلرها باید قاب‌ها را نصب نمود. شکل قاب به گونه‌ای است که بستن اسپرینکلر در داخل قاب بوسیله آچار را کمی مشکل می‌کند. در این حالت از آچار مخصوص استفاده می‌کنیم. این آچار از جنس Ductile Cast Iron بوده و بسیار مقاوم است. با استفاده از آن می‌توان به راحتی اسپرینکلرها را نصب نمود. این آچار قابلیت وصل به آچار معمولی و آچار بوکس را دارد.

 

آچار مخصوص نصب اسپرینکلر

این آچار شبیه آچارهای معمولی است. با استفاده از این آچار و آچار قاب، می‌توانیم در هر شرایطی نصب اسپرینکلرها را به سادگی انجام دهیم. جنس آچارها از جنس فولاد بسیار مقاوم است. دسته آچار برای استفاده آسان و جلوگیری از سر خوردن در دست نصاب، با نوعی پلاستیک روکش شده است.

 

جعبه یدکی

در هر پروژه سیستم اطفای حریق برپایه اسپرینکلر، علاوه بر اسپرینکلرهای نصب شده در محل، تعدادی اسپرینکلر یدکی نیز باید در نزدیکی محل پروژه، در دسترس باشد. آیین نامه NFPA در این مورد می‌گوید:

برای پروژه‌های کمتر از 300 عدد اسپرینکلر به 6 عدد اسپرینکلر نیاز داریم.

بین 300 تا 1000 عدد به 12 عدد اسپرینکلر و برای پروژه‌های با بیش‌تر از 1000 عدد اسپرینکلر به 24 عدد اسپرینکلر آماده بکار نیاز داریم. این اسپرینکلرهای یدک به همراه آچار قاب و آچار مخصوص نصب اسپرینکلر در داخل جعبه یدکی نگهداری می‌شود. جعبه یدکی آریا کوپلینگ با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و طراحی زیبا و مقاوم ساخته می‌شود.

اسپرینکلرهای اتوماتیک آریا کوپلینگ

برای اطلاعات بیشتر همین حالا تماس بگیرید

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی کپسول آتش نشانی اسپرینکلر سنسور دما اسپرینکلر پایین زن اسپرینکلر بالازن اسپرینکلر دیواری اسپرینکلر مخفی انواع اسپرینکلر درپوش های اسپرینکلر اسپرینکلرGBR تجهیزات اطفاء حریق لوازم آتش نشانی